Χριστουγεννιάτικο παζάρι στις 22/12/2023

Την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στο χώρο του Γυμνασίου μας Χριστουγεννιάτικο παζάρι.

Οι μαθητές της περιβαλλοντικής ομάδας και οι εκπαιδευτικοί κα Καρακώστα Π , κα Καμπουρίδου Π. και κα Χατζηπαναγή Α. έγιναν μια παρέα και συνεργάστηκαν, δημιούργησαν με μεράκι χειροποίητες κατασκευές , στολίδια και πολλά άλλα. Οι μαθητές μας έψαλαν τα κάλαντα με τη συνοδεία του εκπαιδευτικού κ. Λαζαρίδη Μ. που ανάλαβε τη μουσική επένδυση.

Οι μαθητές συμμετείχαν στη διοργάνωση του παζαριού με μεγάλη χαρά και φρόντισαν για την επιτυχία της όμορφης εκδήλωσης, μαθαίνοντας και καλλιεργώντας την αξία της προσφοράς και της συνεργασίας. Μαθητές , εκπαιδευτικοί και όσοι γονείς μπόρεσαν να παρευρεθούν , ενίσχυσαν τη δράση και αγόρασαν τις όμορφες κατασκευές.

Την εκδήλωσή μας τίμησε με την παρουσία της η πρόεδρος της Σχολικής επιτροπής του Δήμου Πυλαίας-Χορτιάτη κα Σακαλή-Παρασκευοπούλου Ευαγγελία. Τη δράση στήριξαν με την ενεργό συμμετοχή τους εκ μέρους του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων του γυμνασίου μας η κα Τασίνα Ευθυμία και η κα Μαλαματάρη Ευαγγελία.

Ευχόμαστε σε όλους ευτυχισμένο και δημιουργικό το νέο έτος 2024.

Το Γυμνάσιο Ασβεστοχωρίου στη χώρα των Θαυμάτων

Την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου 2023 η Α΄ τάξη του σχολείου μας παρακολούθησε στο Δημοτικό Θέατρο Καλαμαριάς “Μελίνα Μερκούρη”, ένα υπέροχο musical για παιδιά με τον τίτλο “Στη Χώρα των Θαυμάτων“.

Μαθητές, μαθήτριες και καθηγήτριες μεταφέρθηκαν σε έναν φανταστικό κόσμο που το αδύνατο είναι μόνο η αρχή, μέσα από ένα εξαιρετικό, γρήγορο, έξυπνο κείμενο, μέσα από μουσική που διεγείρει, ξεσηκώνει, εκπλήσει, μαγεύει! Μια πραγματικά φροντισμένη και καλοδουλεμένη παράσταση από όλους τους συντελεστές που δούλεψαν με απόλυτο σεβασμό για το πιο δύσκολο και απαιτητικό κοινό. Τα χρώματα, οι ήχοι ενέπνευσαν τους μαθητές και μαθήτριες μας που απέδωσαν στο χαρτί τη δική τους αίσθηση από το ταξίδι στο όνειρο και την αλληγορία.

Οι τυχερές καθηγήτριες που συνόδεψαν ήταν η κα Παυλίνα Γραικού, η κα Αναστασία Παπαλάμπρου και η κα Αννα Χατζηπαναγή.

Ο Σύλλογος Γονέων παρακολούθησε το έργο στις πρώτες παραστάσεις και τον ευχαριστούμε για αυτό.