Παγκόσμια Ημέρα ατόμων με αναπηρία

Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία και με σκοπό την ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας επί ζητημάτων ισότιμης πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία και εκπαιδευτικές ανάγκες στην εκπαίδευση, στο σχολείο μας διοργανώθηκε δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης στην οποία συμμετείχαν όλοι οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του Γυμνασίου μας. Οι εκπαιδευτικοί ειδικής αγωγής του σχολείου μας κα Παπασπανού Ελένη και κα Πατσαλίδου Κυριακή επιμελήθηκαν την προβολή ταινίας με σχετικό για την ημέρα περιεχόμενο με στόχο την ενημέρωση των μαθητών σε θέματα αναπηρίας.

Ακολούθησε βιωματική δράση και συζήτηση με τους μαθητές μας να παίρνουν ενεργό ρόλο στη διαδικασία. Εξάλλου δεν πρέπει να ξεχνάμε πως το κέρδος από την ένταξη των ατόμων με αναπηρία σε κάθε πτυχή της ζωής τους είναι συνολικό και μας αφορά όλους μας!